Hava Hokeyi Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Masa hokeyi nasıl oynanır gibi sorular soruyorsanız ilk bilmeniz gereken şey diske vurduğunuz forvet’i üstünden değil arkasından tutmamız gerektiğidir. Bu şekilde daha rahat hareket edecek ve ani gelen disklere karşı daha hızlı cevap verebileceksiniz. Buda size rakibinize karşı avantaj sağlamanıza yardımcı olacak. Şutlar genellikle, pakın rakibin beklentilerini ve zamanlamasını ortadan kaldırmak için tasarlanmış belirli kalıplarda hareket ettiği “sürüklenmelerden” etkilenir. En bilinen hareketler elmas, merkez diyagonal ve L’dir.

Masa Hokeyi Kurallari
Masa Hokeyi Kurallari

Savunma kısmında ise forvetinizi kalenize çok fazla yakın tutmak size çok sayı kaybettirebilir. Forvetinizi kaleden en az 20 veya 25 cm uzakta tutmanız gerekir. Bu pozisyon idealdir. Buradan yapacağınız hamleler eğer çok ters bir noktadan gelmemişse çoğu hamlesini engelleyecektir. Daha uzakta beklemektense bu konumda beklemenin avantajı gerektiği anda hızlıca kalenizin yanına olanak sağlamasıdır. Savunma tipleri arasında en meşhur savunma tipinin adı ise üçgen savunmadır. Şutlar rakibin hamlesinin tersine şeklinde yapılırsa gol olma ihtimali daha da artar. Misal vermek gerekirse rakip kendi sağına hamle yaparak gönderdiği diski siz de onun sağına gönderirseniz hiçbir işe yaramaz. Bir anda onun soluna yollayarak onu gafil avlamanız gerekir.

Masa Hokeyi Kuralları Nelerdir?

Masa hokeyi de tıpkı diğer spor branşları gibi belli kurallara sahiptir. Yani Masa hokeyi kuralları nelerdir diye sormak çok abes bir durum olmaz. Masa hokeyi ya da hava hokeyi oyununun başlıca kuralları şunlardır:

  • Oyuncu masa ortasındaki çizgiyi geçemez ancak kendi tarafındaki istediği bölgeye gidebilir.
  • Masada sadece bir disk mevcut olmalıdır ve yedi kere gol atan oyuncu kazanır.
  • Diske oyuncunun herhangi bir yerinin hatta kıyafetinin değmesi bile faul olur.
  • Çizgiye temas eden diske her iki oyuncuda vurabilir ve gol atan kişi servis atışını yapar.
  • Diske elle temas sadece gol sonrası kaleden çıkartma amacıyla olur.
  • Oyuncu sadece disk elindeyse ya da oyun dışındaysa mola hakkını kullanabilir.

Hava Hokeyi, Masa Hokeyi, Air Hockey Olarak Bilinen Oyun Nedir Ve Nasıl Oynanır; Kuralları Nelerdir sorularını cevaplamaya çalışan bu yazının sonuna gelmiş bulunmaktasınız arkadaşlar. Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur.